Vykurovacie sklá HTG® integrujú vykurovací systém do tabúľ skla. Kalené sklo s pokovanou vrstvou je patentované technológiou upravené tak, aby kovovou vrstvou na povrchu skla mohol prúdiť elektrický prúd. Priechodom prúdu sa kovová vrstva zahrieva a následne zahrieva i sklo.
Vykurovacie sklá s technológiou HTG® možno použiť ako súčasť akýchkoľvek zasklievacích prvkov v objektoch. Možno ich použiť ako súčasť izolačných skiel – dvojskiel alebo trojskiel, prípadne sa dajú použiť ako súčasť vrstveného bezpečnostného skla (VSG).
Izolačné vykurovacie sklá HTG® sú izolačné sklá, dvojsklá alebo trojsklá, osadená na jednej alebo viacerých pozíciách vykurovacím sklom HTG® . Pre bežné použitie, teda pre vykurovanie interiéru, sú izolačné vykurovacie sklá HTG® osadené vykurovacím sklom HTG® na vnútornej, teda interiérovej strane. Pre špeciálne použitie (napr. pre roztápanie snehu) možno izolačné sklá osadiť vykurovacím sklom HTG® aj na exteriérové stranu, prípadne do oboch strán, teda vnútorné i vonkajšie.
Vykurovacie izolačné sklá HTG® v sebe teda kombinujú štandardné výhody izolačných skiel s výhodami infravykurovania.
Produkty s vykurovacími sklami HTG® môžu byť využívané ako hlavný zdroj vykurovania alebo ako doplnkový zdroj tepla napr. Pri zasklení veľkých sklenených plôch, kde odstraňujú problémy s kondenzáciou vodných pár na oknách. Okná s vykurovacými izolačnými sklami HTG® sú účinným a trvanlivým riešením všade tam, kde sa vyskytujú problémy spojené s chladným povrchom skla. Je to jednoduchý a efektívny spôsob ako zlepšiť tepelnú pohodu a komfort v miestnostiach s veľkými presklenými plochami. Skla s technológiou HTG® predstavujú tiež jednoduchý spôsob, ako integrovať vykurovací systém do vnútorných sklenených priečok či do iných sklenených prvkov v budovách.
Konvenčné okna alebo napr. Sklenené strechy tvorí pasívne prvky obvodového plášťa budovy. Ich základnou funkciou je poskytnúť pohľad na okolitý svet a nechať dovnútra prenikať svetlo, pričom poskytujú tepelnú izoláciu a bránia prenikaniu zrážok. Konvenčné okná však nie sú schopné aktívne reagovať na zmeny teplôt a tepelnej pohody v budovách.
Okná osadené vykurovacími izolačnými sklami HTG® sú aktívne prvky vykurovacieho systému budovy, ktorý okrem iného vylučuje kondenzáciu vodných pár na chladných vnútorných povrchoch skiel. Okná s vykurovacími izolačnými sklami HTG® možno jednoducho napojiť na chytré riadiace systémy a možno ich tak zapnúť kedykoľvek kedy je potreba. Keď je systém ohrevu skla vypnutý fungujú okná s vykurovacími izolačnými sklami HTG® rovnako, ako bežná okná.
Výhody okien s vykurovacími sklami HTG® možno zhrnúť do troch bodov:
1. Lepšie tepelná pohoda pri veľkých sklenených plochách
Prúdenie chladného vzduchu spôsobené veľkými teplotnými rozdielmi medzi povrchom studeného skla v bežnom okne a vo vnútri budovy znižuje pocit tepelnej pohody. Ďalším problémom je sálanie chladu z veľkých sklenených plôch spôsobené v zimných mesiacoch ich nízkou teplotou.
Oba tieto problémy sú eliminované použitím vykurovacieho skla HTG® . Tieto problematické javy zmiznú ak sa teplota vnútorného povrchu skla vyrovná s teplotou vzduchu v miestnosti alebo bude vyšší. Zníženie cirkulácie prúdenia chladného vzduchu v miestnosti, ako jedna z výhod infravykurovania, je vhodné najmä pre ľudí, ktorí trpia alergiou na prach, pretože vzduch sa nepohybuje a nevíri prachové častice.
2. Zabránenie kondenzácie vody na povrchu skla
V zimných mesiacoch môže teplota vnútorného povrchu bežného zasklenia klesnúť pod rosný bod vlhkosti vzduchu v miestnosti, čo vedie ku kondenzácii vody na skle – okná sa zahmlia. Voda stekajúca zo sklenených tabúľ v malom množstve môže poškodiť štruktúru najmä drevených okenných rámov a znížiť tak ich životnosť. Ak voda na sklách kondenzuje vo väčšom množstve a tečie cez rámy na stenu, môže zapríčiniť vznik plesní na stenách. Ďalším problémom je stekanie kondenzátu na podlahu, kde u niektorých druhov podlahových krytín môže dôjsť k ich poškodeniu. Všetky tieto problémy majú za následok zhoršenie kvality ovzdušia vo vnútri budov a odstránenie týchto problémov so sebou môže niesť vysoké finančné náklady.
Zasklenie okien izolačnými sklami HTG® všetky tieto problémy odstraňuje a výrazne tak predlžuje životnosť okenných rámov a podláh menej odolných proti vode. Zasklenie okien izolačnými sklami HTG® zaisťuje zdravú mikroklímu vnútri budov bez nebezpečných plesní.
Vnútorný povrch okna vybaveného izolačnými sklami HTG® s vyššou hodnotou Ug (Ug < 1 W / m 2 K) a výkonom 50 W / m 2 , je suchý, aj keď vonkajšia teplota klesne na -35 ° C.
3. Voľný priestor v blízkosti okien, ktorý využiť inak ako umiestnením nepekných radiátorov
U bežného, konvekčného, spôsobu vykurovania je nutné pod oknami umiestniť telesa radiátorov. Toto je v prípade veľkých sklenených plôch, ktoré siahajú až na zem mnohokrát problém, ktorý sa rieši umiestnením konvertorov do podlahy. Takéto riešenie, v drvivej väčšine prípadov, vedie k vyššie uvedenému problému č.2. V prípade, že okná nesiahajú až na podlahu, je umiestnenie radiátorov jednoduchšie, ale radiátory zaberajú miesto pod oknami, ktoré možno využiť aj inak.
Zasklenie okien izolačnými sklami HTG® všetky tieto problémy odstraňuje a otvára tak priestor pod oknami pre iné využitie ako umiestnenie radiátorov.
Sklo sa pripája k zdroju 230V striedavého prúdu. Pri pripojení nie je potrebné používať žiadny transformátor.
Skladba skiel v izolačnom vykurovacom dvojskle alebo trojskle možno modifikovať podľa potrieb a prianí zákazníkov. Jedinou podmienkou je umiestnenie vykurovacieho skla s technológiou HTG® na stranu do interiéru. Na exteriérové stranu možno použiť skla podľa voľby zákazníka. Je možné splniť požiadavky kladené na bezpečnostnú funkciu okná, tienenie slnečného svetla alebo na „samočistiacu“ schopnosť exteriérového skla.
Zasklievacie prvky opatrené vykurovacími sklami HTG® majú uplatnenie u všetkých typov presklenia. Ich najväčším uplatnením je najmä u veľkorozmerných, ale aj do okien so štandardnými rozmermi napr. aj v bytoch presklených plôch, prípadne v sklenených strechách. Používanie zasklievacích prvkov s technológiou HTG® eliminuje mnohé problémy s kondenzáciou vody na povrchu skla spôsobené jeho nízkou teplotou. Okná resp. zasklenie osadená vykurovacím sklom HTG® obmedzujú cirkuláciu vzduchu v miestnosti a nedochádza tak k víreniu prachu ako u konvenčného spôsobu
Sklo sa umiestňuje do vnútornej tabule, vonkajšie tabule alebo do oboch týchto pozícií v závislosti od požadovanej funkciu, ktorú má vykurovacie izolačné sklo plniť. Na obrázku č.1 je zobrazené postavenie skla s technológiou HTG® v izolačnom dvojskle a trojskle a smer vykurovania. Takto umiestnené vykurovacie sklo môže plniť funkciu hlavného vykurovacieho systému s vynikajúcou tepelnou pohodou a bráni kondenzácii vodných pár na skle. Pre funkciu roztápania snehu sa vykurovaciesklo HTG® umiestňuje na exteriérové stranu.
Spotreba elektrickej energie závisí od toho aký príkon je požadovaný. V prípade, že sú sklá používané ako hlavný vykurovací systém tak požadovaný príkon závisí na tepelnej strate miestnosti. Tepelná strata miestnosti je daná konštrukciou objektu (čím lepšie tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií, tým menšia tepelná strata) a je spravidla stanovená výpočtom pri spracovávaní projektovej dokumentácie.
Príkon podľa použitia vykurovacieho izolačné sklá:
Hlavný zdroj vykurovania: 150 – 650 W / m2 – Teplota max. 65 ° C
Doplnkový zdroj tepla: 150 – 650 W / m2 – Teplota max. 65 ° C
Antikondenzacia skiel: 100 – 300 W / m2 – teplota max. od 10 ° do 30 ° C
Odstránenie ľadu a snehu: 500 – 900 W / m2 – teplota max. 80 ° C
Teplota závisí od toho, aký príkon je požadovaný a na tom, aká veľká je zasklievaná plocha. Na základe týchto dvoch hodnôt sa určuje potrebná teplota skla pre miestnosť. Teplota skla je nastavená pri jeho výrobe. Bežne používané teplota vykurovacích izolačných skiel HTG® je v rozmedzí 25 – 60 ° C a bežne ju nemožno ľubovoľne meniť.
V prípade individuálnej požiadavky je možné povrchovú teplotu vykurovaciehio skla HTG® regulovať pomocou teplotného čidla umiestneného na povrchu skla a napojeného na termostat. Termostat v tomto prípade nestráži teplotu v miestnosti, ale povrchovú teplotu skla a podľa potreby vykurovania skla spína alebo vypína.
Izolačné schopnosti izolačných skiel HTG® sú porovnateľné s izolačnými schopnosťami bežne používaných izolačných skiel. Účinnosť izolačných skiel HTG® je cca 17%. Pre porovnanie: účinnosť bežne používaných izolačných skiel je okolo 16%.
Izolačné sklá HTG® možno použiť takmer vo všetkých typoch objektov. Široké uplatnenie nájdu ako hlavný či doplnkový vykurovací systém v obytných domoch, verejných alebo kancelárskych budovách. Ďalšie široké uplatnenie majú v priestoroch s väčšou vzdušnou vlhkosťou ako sú bazény, kúpeľné, wellness štúdia, kde ich použitie odstraňuje problémy s kondenzáciou vodnej pary na sklách v zimných mesiacoch.
Vo všetkých typoch objektov možno vykurovacie sklá HTG® použiť ako súčasť izolačných skiel obvodových plášťov budov, či ako deliace vykurovacie priečky alebo ako zasklenie vnútorných výplní otvorov v interiéri.
Ďalšie široké uplatnenie majú izolačné sklá HTG® pri zasklení nádvorí či vnútrobloku. Tu okrem možnosti vykurovania interiérov ponúkajú aj možnosť roztápaniu snehu zo strešných presklení čo najmä v horských a podhorských oblastiach umožňuje využívať tieto priestory celoročne s plnohodnotným svetelným komfortom a odstraňuje to náklady na odstraňovanie snehu.
Pri umiestnení vykurovacieho skla HTGdo vonkajšej (exteriérovej) strany v izolačnom skle je možné takto vyrobená izolačné sklá použiť pre roztápanie snehu napr. Pri zastrešení nádvorí vnútrobloku apod. Účinný výkon pre roztápanie snehu je min. 350 W / m2.
Ak sa hodnota súčiniteľa prestupu tepla Ug strešného zasklenia pohybuje pod hodnotou 1 W / m2 (Ug <1 W / m2), padajúci sneh na streche netopí a hromadia sa na nej.
Roztápanie snehu možno riadiť buď manuálne (niekto príde, zapne a po rozpustení snehu manuálne vypne ohrev) alebo automaticky pomocou snehového senzoru, ktorý zopne funkciu ohrevu, keď začne sneh dopadať na povrch skla. Keď sa sneh na povrchu skla roztopí, snehový senzor ohrev skla automaticky vypne.
V závislosti na veľkosti a tvaru presklenej strechy možno strešné zasklenia rozdeliť do sekcií, ktoré spínajú v určitom poradí. Tým sa zvyšuje efektivita funkcie topenia snehu a udržiava spotrebu energie na prijateľnej úrovni. Keď všetok sneh na jednej časti strechu roztopí, riadiaci systém prepne na ďalšiu sekciu.
Áno. V týchto prípadoch, teda u veľkoplošných strešných zasklení možno dokonca kombinovať funkcii hlavného vykurovacieho systému pre vykurovanie interiéru s funkciou roztápaniu snehu. Toto sa deje tak, že vykurovacie sklo HTG® sa inštaluje na exteriérovú aj interiérovú stranu.
Vzhľadom k dobrej izolačné vlastnosti izolačných skiel použitých pri zastrešení vnútrobloku sa sneh a ľad na nich hromadí a nerozápa, pretože nedochádza k prenosu tepla z vnútornej strany. Dôvodom sú nízke hodnoty súčiniteľa prechodu tepla Ug. Kvôli silnej vrstve snehu ležiacej na sklenenej streche neplní strecha svoju dodatočnú funkciu a neprepúšťa svetlo dovnútra. Mechanické odstraňovanie snehu a ľadu zo sklenených konštrukcií je náročná a nákladná úloha.
Použitie strešného zasklenie s integrovanými vykurovacími sklami HTG® je v týchto prípadoch a najmä v horských a podhorských oblastiach ekonomické a trvalé riešenie bez nutnosti ďalších opatrení (pozri. Tiež „Možno vykurovacie sklo HTG® použiť inak ako na vykurovanie interiéru?“).
Inštalácia vykurovacích izolačných skiel je vhodná nielen do zvislých obvodových sklenených výplní otvorov, ale aj do strešných okien alebo ich veľkoplošných variantov, teda do ateliérového strešného presklenia.
Vykurovacie izolačné sklá HTG® možno inštalovať takmer do všetkých typov rámov. Bez obmedzenia je možná inštalácia do drevených, hliníkových alebo do iných kovových rámov. Inštalácia je možná aj do plastových rámov. V tomto prípade sú však kladené väčšie nároky na ich tuhosť. V prípade požiadavky na použitie plastových rámov od iných dodávateľov sa postup konzultuje individuálne.
Áno, úprava sériových rámov je nutná, a spočíva v nutnosti pretiahnuť elektrický vodič vedúci z vykurovacích izolačných skiel HTG® ako rámom okenného krídla, tak okenným rámom a vyvedenie vodiča von z okenného rámu. Ďalej je potrebné „pancierovou“ chráničkou riešiť ochranu vodiča medzi rámom krídla a okenným rámom. V prípade hliníkových a plastových rámov je táto úprava vykonaná napr. výrobcom, dodávateľom okien pri ich výrobe. Pri osadení vykurovacích izolačných skiel HTG® do drevených rámov, možno úpravu rámu riešiť buď priamo u ich výrobcu, prípadne možno izolačné sklá osadzovať až na mieste montáže okien a rámy možno jednoducho upraviť na mieste montáže, teda v samotnom objekte.
Montáž okien je vykonávaná ich výrobcom, rovnako tak je výrobcom okien vykonávaná inštalácia vykurovacích skiel HTG® do rámov. Výrobcovia a dodávatelia okien a skiel sú našimi technikmi zaškolení a majú potrebné skúsenosti na to, aby montáž vykonali v bezchybnej kvalite. Na mieste montáže okien do obvodovej konštrukcie je prítomný náš pracovník, ktorý v prípade potreby vykoná zapojenia elektrických vodičov z okien do elektrickej siete v objekte a následne prípadne vykoná konfiguráciu termostatov alebo riadiaceho systému.
Montáž okien s vykurovacími sklami HTG prebieha takmer identicky ako montáž bežných okien. Jediným rozdielom je skutočnosť, že z okenných rámov sú vyvedené elektrické vodiče, ktoré je potrebné pripojiť k rozvodu 230V. Z tohto dôvodu je vhodné, aby pred montážou okien bol rozvod 230V, do ktorého budú vykurovacie sklá HTG® pripojená, pripravený. Keď sa tak nestane, nemožno okná priamo pri montáži pripojiť a skontrolovať a nakonfigurovať vykurovací systém.
Zapojenie elektrických vykurovacích skiel a elektrické zapojenie musí vykonať osoba s patričným oprávnením.
Teplota vykurovacieho skla HTG® je závislá na tepelnej strate miestnosti a veľkosti zasklenej plochy resp. veľkosti zasklených plôch vykurovacími sklami HTG® . Potrebná teplota sa určuje pri výpočte a pri spracovaní ponuky. Podľa vonkajších podmienok sa povrchová teplota vnútorných skiel pohybuje od 25 ° C do 60 ° C. V zásade platí, že v miestnosti s určitou tepelnou stratou a malými presklenými plochami bude vnútorná povrchová teplota vykurovacieho skla HTG® nutná pre vykurovanie miestnosť väčšie ako v rovnakej miestnosti s rovnakou tepelnou stratou ale s veľkými presklenými plochami.
Okná osadené vykurovacími sklami HTG® sa ovládajú buď pomocou vypínačou, termostatov alebo pomocou jedného zo spôsobov centrálneho riadenia domácnosti. Oba spôsoby ovládania sú možné, pričom pri napojení na termostaty je vhodné aby termostaty boli programovateľné. Pri konfigurácii a pripojenie je k dispozícii náš technik.